WTZ „Akademia Życia”

Warsztaty Terapii Zajęciowej „Akademia Życia” powstały z inicjatywy Stowarzyszenia „Dać Nadzieję”, jako następny krok Stowarzyszenia w niesieniu pomocy potrzebującym i często odrzuconym przez środowisko. Działalność rozpoczęliśmy 01.01.2006 r. Jesteśmy placówką, która stwarza możliwości osobom z niepełnosprawnością rehabilitacji społecznej i zawodowej poprzez terapię zajęciową. Warsztaty to miejsce pobytu dziennego dla 30 osób z niepełnosprawnością. Terapia dla uczestników prowadzona jest w 6 pracowniach oraz sali rehabilitacyjnej pod kierunkiem instruktorów, rehabilitanta i psychologa. Program terapii w pracowniach jest dostosowany do psychofizycznych możliwości uczestnika.

Uczestnictwo w terapii jest bezpłatne.
Zajęcia w warsztatach odbywają się w 6 pracowniach:

gospodarstwa domowego
informatyczno-biurowej
techniczno-ogrodniczej
artystycznej
muzyczno-terapeutycznej
krawieckej

Cele i zadania WTZ „Akademia Życia”

Celem działania warsztatów jest rehabilitacja zmierzająca, w miarę indywidualnych możliwości uczestnika, do rozwoju i poprawy sprawności społecznych niezbędnych m.in. do samodzielnego i aktywnego życia w środowisku, podjęcia pracy.

Zadania warsztatów obejmują w szczególności:
  • przygotowanie do życia w środowisku społecznym, m.in. przez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów,
  • nabywanie umiejętności decydowania o sobie oraz innych umiejętności niezbędnych w niezależnym życiu,
  • poprawa dobrobytu psychicznego,
  • rozwijanie umiejętności przy zastosowaniu różnych technik terapii zajęciowej,
  • rozwijanie psychofizycznych sprawności niezbędnych w pracy,
  • rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych,
  • terapię psychologiczną,
  • tworzenie warunków rozbudzania oraz zdobywania w zakresie ekspresji twórczej, kontaktu z kulturą oraz udział w rekreacji, w tym turystyce i sporcie;
  • pomoc psychologiczna oraz poradnictwo dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin;
  • nabywanie umiejętności określania potrzeb życiowych uczestników i przyczynianie się do tworzenia dla nich odpowiednich form aktywności, pomocy i wsparcia w otwartym środowisku,
  • popularyzowanie potencjalnych możliwości i prawa do godnego życia osób z niepełnosprawnością, m.in. przez organizowanie „otwartych drzwi”, uczestniczenie w życiu lokalnej społeczności, w imprezach zewnętrznych itp.

Uczestnik warsztatów w ramach odbywanej terapii może otrzymać środki w ramach „treningu ekonomicznego”. Trening ten ma na celu rozwinięcie zdolności odpowiedzialności i rozwagi w kwestiach finansowych. Wysokość tych środków finansowych zależy m.in. od systematyczności i zaangażowania w realizację programu terapii, frekwencji na zajęciach terapeutycznych.

Dla każdego uczestnika warsztatów rada programowa opracowuje indywidualny program rehabilitacji obejmujący: rehabilitację ruchową, psychospołeczną. Poszerzenie zaradności osobistej i przystosowującej do życia i pracy odbywa się poprzez oddziaływanie integrujące i uspołeczniające, przez usprawnienie poszczególnych funkcji psychofizycznych, „trening ekonomiczny” oraz ścisły kontakt z rodzinami/opiekunami uczestników.

Celem działania warsztatów jest rehabilitacja zmierzająca, w miarę indywidualnych możliwości uczestnika, do rozwoju i poprawy kompetencji społecznych niezbędnych m.in. do samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie czy podjęcia pracy.

Prowadzone zajęcia stanowią wielofunkcyjne oddziaływanie edukacyjne i psychoterapeutyczne poprzez które wykorzystujemy tkwiące w uczestnikach możliwości rozwojowe dzięki czemu kształtujemy komunikację interpersonalną, poczucie własnej wartości, stymuluje, rozwija i rozbudza zainteresowania.

Jak zostać uczestnikiem WTZ „Akademia Życia”?

Uczestnikiem warsztatów może zostać osoba z niepełnosprawnością, która ukończyła 18 lat i posiada orzeczenie ze stopniem niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym bądź znacznym, łącznie ze wskazaniem do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej wydanym przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Lubinie i osoba ta została zakwalifikowana przez radę programową. Dodatkowo należy dołączyć:

  • aktualne zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia (wyraźny zapis lekarza POZ o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach WTZ),
  • opinię psychologiczną,
  • kserokopię świadectwa dotyczącego wykształcenia, pozyskanych umiejętności zawodowych z kursów doskonalących itp,
  • ewentualnie kserokopię postanowienia sądu o ustanowienie opiekuna prawnego,

Podanie o przyjęcie w poczet uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Akademia Życia”  wraz z załącznikami należy złożyć w siedzibie jednostki.
Formularz podania do pobrania po kliknięciu tutaj lub w siedzibie jednostki.

Nasze pracownie
Pracownia
informatyczno-biurowa
Pracownia
gospodarstwa domowego
Pracownia
techniczno-ogrodnicza
Pracownia
muzyczno-terapeutyczna
Sala rehabilitacyjna
Zobacz co u nas słychać:

Projekt „Podróż do samodzielności” 2023

Realizowany od 26.06.2023 r. do 25.09.2023 r.Cel zadania: Trzydniowy wyjazd mający na celu przygotowanie podopiecznych do samodzielnego życia na miarę ich indywidualnych możliwości poprzez naukę i doskonalenie kompetencji społecznych i osobistych, bez udziału rodziców/opiekunów. Beneficjentami…

Czytaj dalej…

Akcja poczęstunek dla medyków 2020

Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Akademia Życia” Stowarzyszenia „Dać Nadzieję” w Lubinie, osoby z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym, postanowili wesprzeć medyków walczących z pandemią. W ramach terapii zajęciowej przygotowali słone przekąski dla lekarzy, pielęgniarek…

Czytaj dalej…

Kadra WTZ „Akademia Życia”

Sandra Bandura

Kierowniczka

Aleksandra Misa

Pracowniczka pomocnicza ds. rehabilitacji społecznej zawodowej

Zofia Wójtkowska

Instruktorka terapii zajęciowej

Anna Burdzy

Instruktorka terapii zajęciowej

Grażyna Michallik-Piaseczna

Instruktorka terapii zajęciowej

Anna Kirpan

Instruktorka terapii zajęciowej

Ewa Cichocka

Instruktorka terapii zajęciowej

Nela Jarzynka

Psycholożka

Dorota Tyras-Cieleń

Specjalistka ds. rehabilitacji

Kontakt z nami

Warsztaty Terapii Zajęciowej „Akademia Życia”
Stowarzyszenia „Dać Nadzieję”

ul. Odrodzenia 30
59-300 Lubin
tel. 662-017-303
e-mail: akademiazycia@poczta.onet.pl

Skip to content